9 lutego, 2021

Star Wars i wino

Wyobraźnia, pasja, doskonałość i pionierski duch…

Wyobraź sobie miejsce, gdzie najbardziej kreatywne umysły spotykają się w poszukiwaniu inspiracji, by dopracować swoje dzieła. Niezwykłe miejsce, w którym twórczy artyzm i technologię otacza niczym nieskrępowana natura, piękno, doskonałość, perfekcja.

To Ranczo Skywalker, którego właścicielem jest reżyser gwiezdnej sagi, George Lucas, a Skywalker Vineyards uosabia ducha tego miejsca. To tutaj przybrzeżna mgła przedostając się przez szczelinę Nicasio spotyka się z ciepłym klimatem śródziemnomorskim. Ziemia, wzniesienia, silne wiatry, wahania temperatury, uporczywa mgła, wpływy oceanu z trzech stron odgrywają kluczową rolę w uprawie winorośli. Niezależnie od tego, czy znajduje się na szczycie Skywalker Ranch, wystawiona na poranne lub popołudniowe słońce, czy też schowana w dnie doliny, aby powstrzymać nadmorskie wiatry, wszystkie te czynniki przyczyniają się do tworzenia wyjątkowych win z hrabstwa Marin, nadając im unikatowy charakter.

Winiarnia stanowi równie wyjątkowe miejsce, w którym majestatyczna architektura spotyka się z najnowocześniejszą technologią. Witraże i stal nierdzewna współistnieją, a rzemiosło ze starego świata uwydatnia także charakter powstających tu win.

Nie jest niczym nowym, że celebryci zakładają własne winnice, to modne zjawisko w ostatnich latach, ale niewielu z nich ma korzenie w tej branży. Geneza winiarskich marzeń Lucasa sięga jego dzieciństwa w Modesto w Kalifornii. Otoczona winnicami mała społeczność Central Valley przesiąknięta była kulturą uprawy winorośli i produkcji wina. Wiele lat później twórca Gwiezdnych Wojen zainspirowany sukcesami przedsięwzięć winiarskich swojego przyjaciela Francisa Forda Coppoli, rozpoczął własną przygodę i w 1991 r. zasadził 1,6 ha krzewów winorośli, która dzisiaj rozrosła się do prawie 12 ha. Uprawa oparta jest głównie na dwóch odmianach winorośli, Pinot Noir i Chardonnay, a produkcja wina na dwóch liniach, Skywalker i Sommità.

Rok 2007 był pierwszym rocznikiem pod marką Skywalker Vineyards z całkowitą produkcją 60 skrzynek Pinot Noir i 30 skrzynek Chardonnay.

Skywalker Marin County Estate Pinot Noir, Rosé i Chardonnay są sprzedawane za pośrednictwem listy mailingowej (od 2012 r. istniała lista oczekujących na dołączenie do listy alokacji). Wraz z wprowadzeniem na rynek win Skywalker Ranch w 2010 roku, istnieje zobowiązanie do produkcji wysokiej jakości Pinot Noir o ograniczonej produkcji i dystrybucji.

Wartym podkreślenia jest fakt, że historycznie hrabstwo West Marin było znane jako niegościnne środowisko dla winogron. Gwałtowne wahania temperatury, mocne wiatry oceaniczne i niepewny teren dawno temu piętnowały ten region jako zbyt ryzykowny dla uprawy winorośli. Lucas przyjął wyzwanie i jako jeden z pierwszych pionierów nasadzeń w regionie Marin, chciał przesunąć granice, przeciwstawiając się przeciwnościom losu, ujarzmić potężne przeszkody w mikroklimacie Marin, ostatecznie osiągnąć sukces, który jest zarówno zwycięstwem nad naturą, jak i świadectwem wytrwałości, produkując wina wysokiej jakości, które spełniają surowe standardy reżysera i potrafią uwieść nawet najbardziej zagorzałych enofilów.

You can’t do it unless you can imagine it.

—GEORGE LUCAS

Wizjonerska błyskotliwość George’a Lucasa płynnie przechodzi z ekranu na panoramę winnicy, do której wybrał najlepszą obsadę. Głównym winemakerem jest Scott McLeod, który przez 18 lat był enologiem i managerem winnicy Coppoli. Wine Enthusiast Magazine doceniając jego rolę w budowaniu winiarskiej kultury przyznał mu honorowy tytuł “Winemaker of the Year” w 2009 r.

Wina produkowane w Skywalker Vineyards, są tak samo doskonałe, jak dzieła filmowe Lucasa, są efektem pasji, zaangażowania, innowacyjności, nauki, doświadczenia oraz wielu lat skrupulatnej uprawy i wytwarzania. Wine Spectator kilkukrotnie przyznał winom ze Skywalker Vineyards punktację pomiędzy 90–94 – co oznacza: wybitne wino o wyjątkowym charakterze i stylu.

Wine Spectator to amerykański magazyn specjalizujący się w notatkach degustacyjnych, nowościach branżowych i profilach osobowości winiarskiej. Każdego roku miłośnicy wina i winiarze z niecierpliwością czekają na ogłoszenie listy 100 najlepszych win roku w listopadzie.

 

„I always thought Skywalker name was somewhat unique? [Sic]”
„No, no, no, there’s even the Skywalker wine.”

―Jon Stewart and George Lucas at Celebration V

Twórca Gwiezdnych Wojen George Lucas po raz pierwszy wspomniał o winie Skywalker podczas Celebration V, kiedy zapytał go Jon Stewart o rzadkość nazwy Skywalker, jako przykład względnej wszechobecności tej nazwy.

Wyobrażam sobie, że degustowanie win produkowanych w Skywalker Vineyards George`a Lucasa musi być równie przyjemne, jak oglądanie jego gwiezdnej sagi, chociażby w towarzystwie interesującego zestawu pn. Galaxy, składającego się z 12 win, z różnych roczników, będącego przekrojem oferty winnicy.

Wina Skywalker Vineyards niestety nie są dostępne w Polsce, ale nic nie stoi na przeszkodzie sięgnąć po wina kalifornijskie z odmiany Pinot Noir, czy Chardonnay oferowane przez polskich importerów, w myśl zasady jak się nie ma co się lubi… Od teraz kalifornijskiego Pinot Noir na pewno kojarzyć będę ze słynnym reżyserem i wznosić toasty za jego fantastyczne dzieła, którymi nas dotychczas uraczył, a zwłaszcza za Gwiezdne Wojny.

Oficjalna strona winnicy:

https://www.skywalkervineyards.com/

Ania Nowakowska

Prev Post

Boeuf Bourguignon i Pinot Noir, czyli nieziemskie połączenie

Next Post

21 września w Warszawie degustacja win kalifornijskich

post-bars

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rating*

pl_PLPolish